Budapeszt dla wtajemniczonych

Steven – nieznany bliżej nikomu cudzoziemiec (albo Węgier), wyposażony nie tylko w anglosaskie poczucie humoru ale i dobrze znający realia stolicy Węgier, jest autorem najnowszej alternatywnej mapy Budapesztu umieszczonej w serwisie judgmentalmaps.com

Mapa, która jak wiele innych tego typu mapek hulających po Internecie miała prawdopodobnie w założeniu być źródłem prostego żartu w stylu Joe Monster, wzbudziła falę komentarzy. W większości przeważa opinia, że choć uwagi jej autora są pozbawione wszelkich hamulców, to nie sposób im zaprzeczyć. Niektóre media wykazały wręcz chęć uzupełnienia mapy swoimi spostrzeżeniami, np. Index w opisie Ujlipotvaros do Commies (Komuchy) dodałby Posh mothers with expensive baby carriage (Hipsterskie mamuśki z drogimi wózkami dziecięcymi), a okolice parku Millenaris to ich zdaniem Young right wing voters who look like western capitalists (Prawicowi yuppies – można krócej :)

Nie da się ukryć, że jest to mapa wyciągająca na wierzch dobrze znane mieszkańcom stereotypy, którymi niekoniecznie chcieliby się chwalić na zewnątrz, np. określenie pewnych dzielnic jako getto (i nie chodzi tu o to historyczne) czy Scary-looking Arabs albo Dog shit everywhere.

(kliknij obrazek, aby powiększyć)

Reklama

One thought on “Budapeszt dla wtajemniczonych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s