Ważna informacja dla kierowców! Nowe płatne drogi na Węgrzech!

Ważna informacja dla kierowców: od 1 stycznia 2015 roku na Węgrzech zaczyna obowiązywać nowy system opłat za korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad. Dla czytelników bloga prawdopodobnie najistotniejsze będą zmiany na darmowych dotychczas dla samochodów poniżej 3.5 tony odcinkach prowadzących w kierunku Polski. Zgodnie z informacją podaną przez Ambasadę RP na Węgrzech płatne stają się: „jednojezdniowa droga ekspresowa M15 łącząca autostradę M1 z granicą słowacką w Rajka i Bratysławą [droga międzynarodowa E75], droga ekspresowa M2 między obwodnicą Budapesztu (M0) a miastem Vác [droga międzynarodowa E77] czy autostradowa obwodnica Miszkolca M30 [droga międzynarodowa E71].” Więcej szczegółów na stronie naszej ambasady.

Warto zapoznać się również ze szczegółowymi mapkami na stronie operatora systemu poboru opłat za drogi płatne. Poniżej mapka komitatu Peszt (na czerwono odcinki płatne).

Starajcie się informować o tych zmianach wszystkich Polaków i cudzoziemców, by w Nowym Roku nie spotkała ich na Węgrzech nieprzyjemna niespodzianka. Chociaż sam fakt wprowadzenia opłat jest już sam w sobie niezbyt przyjemnym noworocznym prezentem od węgierskiego rządu (o projekcie opłat pisałam już wcześniej, ale wtedy nikt nie zakładał tak czarnego scenariusza). Niewątpliwie będzie to w najbliższych dniach gorący temat i można się spodziewać reakcji społecznej.

Mimo że w najbliższym czasie będę trochę zajęta, to w miarę możliwości postaram się dzielić z Wami co ciekawszymi informacjami z Węgier. Oby tych jak ta powyższa było w nadchodzącym roku jak najmniej. Wszystkim życzę BOLDOG ÚJ ÉVET!

Reklama

4 thoughts on “Ważna informacja dla kierowców! Nowe płatne drogi na Węgrzech!

  1. Cz M15 jest płatna dopiero od pierwszego zjazdu (14) na miejscowość Rajka ? To pierwszy zjazd zaraz za granicą – czy od samej granicy te 500m też jest płatne. Jest to istotne bo można tam zjechać na Rajkę i jechać dalej drogą lokalną. Jeśli jest płatna od samej granicy to trzeba zjechać przed nią

  2. Z własnego doświadczenia i pytania jakie zadałam mojemu słowackiemu znajomemu wiem, że jadąc autostradą M15 przez przejście graniczne Rajka, kierowcy są zobowiązani do dokonania płatności już za odcinek od samej granicy. Ponoć można nabyć winietę na pierwszej stacji/punkcie na Węgrzech, ale osobiście aby zaoszczędzić na nerwach proponuję zakupić ją jeszcze po słowackiej stronie. Ci, którzy nie chcą płacić za autostradę na Węgrzech mogą pojechać słowacką drogą nr 2 która łączy się z węgierską drogą nr 150, a dalej krajową jedynką – ale to rozwiązanie zdecydowanie dla tych, którzy lubią widoki i mają dużo czasu – większość płaci jednak opłatę autostradową i jedzie autostradami do Budapesztu.

  3. Witam
    dziękuję za pomoc. Ja nie mam zamiaru jechać do Budapesztu tylko do Mosonmagyarovaru i dalej na południe drogą 86. Kupno winietki na autostrady jest dla mnie bez sensu. Dlatego jest dla mnie istotne czy mogę zjechać za przejściem granicznym na zjeździe nr 14 na Rajkę droga nr 150. Na mapie to taki łącznik pomiędzy E65 do bliziutko przebiegającej 150. Jeśli mogę prosić o pomóc będę wdzięczny.
    Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s