Szorty czyli krótko 10.05.2015

Jak widać istnieją fundacje które nie są wrogie premierowi Orbanowi, a wręcz w towarzystwie ich członków premier czuje się tak swobodnie, że jest skłonny do dygresji na tematy wszelkie. Fundacja Przyjaciół Węgier należy do takich i na spotkaniu przez nią zorganizowanym premier postanowił pomówić o jednym z jego ulubionych tematów: wyższości systemów autorytarnych nad demokratycznymi. Tematem była też polityka emigracyjna, szczególnie tych krajów które w przeciwieństwie do Węgier rzeczywiście muszą taką prowadzić, bo są wystarczająco atrakcyjne dla emigrantów (no chyba że się premier obawia, że mu cały naród wyemigruje – w ostatnich miesiącach odnotowano znaczny wzrost zainteresowania Węgrów stałą emigracją – patrz wykres kivandorlas 1993-2015). Pozostaje mieć nadzieję, że zainteresowanie emigracją nie łączy się u premiera z drugim ostatnim przez niego poruszanym tematem czyli karą śmierci.

Konsultacje w sprawie migracji. Węgry zyskały opinię największych przeciwników jakiegokolwiek regulowania tej kwestii innego niż zabetonowanie granic. Teraz pojawiły się tzw. konsultacje w tej sprawie, ale wygląda, że są one prowadzone w typowym PR-rowskim stylu Fideszu. Najbardziej skorzysta na tym pewnie Poczta Węgierska, która dostarczy osiem milionów przesyłek.

Szeregi Fidesz nie zachłysnęły się jednak pomysłem Orbana na dyskusję o przywróceniu kary śmierci. Okazuje się, że i wewnątrz partii są ludzie, którzy wreszcie zaczynają krytycznie analizować słowa premiera. Do grupy sprzeciwiającej się podnoszeniu kwestii kary śmierci należy m.in. minister sprawiedliwości László Trócsányi, a także biskup László Tőkés. Do tej pory ten siedmiogrodzki biskup i eurodeputowany z ramienia Fidesz-KDNP raczej bezkrytycznie wspierał Orbana.

W życiu trzeba mieć kumpla, jak nie z wojska to z podwórka. Nowym Simicską został Lorinc Meszaros, burmistrz Felcsut i kolega Orbana z dzieciństwa.  Teraz to jemu dostają się kontrakty, które przed wybuchem konfliktu zgarniał Simicska. Temu ostatniemu nie przedłużono ostatnio dzierżawy państwowych gruntów, z czym wiązały się spore unijne dopłaty. W tym samym czasie miliony na państwowej ziemi i kontraktach budowlanych zarabia Meszaros, który w ciągu kilku lat ze zwykłego hydraulika stał się posiadaczem ziemskim, miliarderem i jedną z bardziej wpływowych osób w państwie.

Oto gimnazjum (liceum) w Székesfehérvár jakie ukończył Viktor Orban i niesamowite zdjęcie z jego licealnego tablo – dość oryginalna marynarka była jednolita dla wszystkich absolwentów i nie wynikała z własnego wyboru premiera. Tak czy inaczej wygląda jakby się urwał z planu Gangu Olsena :) Sam budynek odnowiono z zewnątrz, ale od środka tynk sypie się ze ścian, o czym informuje napis sfotografowany przez tegorocznych maturzystów. Oj przydałby się remont.

Złodzieje złomu na Węgrzech są klasą jedynie dla samych siebie. Ostatnio w Pécsu próbowali ukraść najsłynniejsze kłódkowisko na Węgrzech. Na szczęście złomiarze zostali spłoszeni w trakcie kradzieży i uciekli porzucając odpiłowane kłódki. Zakochani mogą być spokojni.

Kostka Rubika na telefon – aż dziwne, że nikt wcześniej o tym nie pomyślał. I w dodatku za darmo. Nie jest to co prawda to samo uczucie co przy układaniu prawdziwej (oficjalny rekord wynosi 5.25 s), ale miłośnicy kostki i tak przyjęli tę możliwość z wielkim entuzjazmem. Tu do ściągnięcia na Android, iPhone, iPad, Windows Phone.

kostka Rubika na telefon

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s