Polskie trolejbusy

Firma Solaris z Poznania chwali się na swej stronie, że: „Konsorcjum Solaris Bus & Coach S.A. i czeskiej Škody Electric podpisało ze spółką przewozów miejskich Budapesti Közlekedési Központ Zrt. kontrakt na dostawę 24 trolejbusów. Do stolicy Węgier zostanie dostarczonych 14 sztuk Trollino 12 oraz 10 egzemplarzy przegubowych Trollino 18.”

To już nie pierwsze trolejbusy Solarisa w Budapeszcie, ale co ciekawe, do tej pory wielu mieszkańców miasta mogło nie wiedzieć, że jeżdżą trolejbusami polskiej firmy. Firma Solaris zaczęła dostarczać trolejbusy do Budapesztu współpracując z węgierskimi zakładami Ganza. Trolejbusy oznaczone były wtedy jako Solaris Ganz. Kiedy Ganz upadł i przejęła go czeska Skoda, na trolejbusach pojawiło się nowe logo i do dziś większość trolejbusów jeździ właśnie z takim. Logiczne wydaje się, że powinno to być Solaris-Skoda, ale tu pojawia się niespodzianka bo na trolejbusach widnieje napis Ganz-Skoda.

Zdarzało się, że ktoś kto przyjeżdżał z Polski rozpoznawał charakterystyczne polskie nadwozia, takie same jak w autobusach jeżdżących po ulicach wielu polskich miast (w samym Budapeszcie też zresztą jeździ trochę autobusów Solarisa stosunkowo niedawno zakupionych) i zastanawiał się czy to nie plagiat nadwozia.  Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem polski producent lepiej zaznaczy swą markę na nowych trolejbusach.

Cieszy, że węgierskie media doniosły, że nowe trolejbusy jadą do nich z Poznania, który jakoś do tej pory niespecjalnie się im z czymkolwiek kojarzył – jest szansa żeby to zmienić. Pierwsze 24 pojazdy trafią najpierw do czeskiego Pilzna, gdzie w zakładach Skody zamontowany zostanie osprzęt elektryczny. Do Budapesztu mają zostać dostarczone latem; nowe Trollino będą obsługiwać trasy w Śródmieściu i w Zugló.

Nowe trolejbusy będą całkowicie czerwone, bez białych elementów wokół drzwi i okien, jak było to w starszych modelach, czym upodobnią się do obecnie stosowanego malowania nowych tramwajów i autobusów. Oczywiście tramwaje są żółte, autobusy niebieskie a wagony metra białe – tak więc każdy z rodzajów transportu miejskiego będzie miał swój kolor.

Trzeba przyznać, że na tle odnawianego taboru komunikacji miejskiej trolejbusy wypadały chyba najgorzej, jeśli chodzi o ich estetykę i nowoczesność. W chwili obecnej to prawdziwa zbieranina i przekrój rozwoju tego typu pojazdów. Można to jednak zrozumieć, bo tego typu pojazdy nawet, jeśli nie najnowsze i nie najwygodniejsze to przynajmniej nie zasmradzały miasta tak jak nawet dużo od nich młodsze Ikarusy z silnikami Diesla. Jedynym poważnym ich mankamentem był… hałas. Może to dziwić w przypadku pojazdów o napędzie elektrycznym i ja też niestety miałam okazje się temu dziwić, kiedy taki stary trolejbus jeździł o 6 rano pod moim oknem. Choć nie można było zbytnio narzekać na hałas silnika, to dźwięki jakie wytwarzały inne elementy nadwozia (szczególnie gumowe) były doprawdy piekielne.

Na marginesie, chciałam się podzielić z Wami pewnym spostrzeżeniem, które mnie mocno zdziwiło. Miałam okazję ostatnio kilka razy być na pętli autobusowej na Kelenfold gdzie pospołu zatrzymują się autobusy BKK i Volan (odpowiednik PKS). W znacznej części są to pojazdy z nowoczesnymi silnikami spełniającymi normy Euro6 produkcji Mercedesa – duma włodarzy miasta i kraju. Zauważyłam, że kierowcy niczym w czasach głębokiej komuny nawet mimo kilkunastu minut, które pozostają im do odjazdu nie wyłączają jednak silników i te bez przerwy pracują, tak jak podczas ciężkiej syberyjskiej zimy. Dodam, że pogoda ostatnio jest niemal letnia, ale w tak nowych pojazdach nie powinni nawet w zimie mieć problemów z akumulatorami. Czy taki sposób postępowania kierowców nie spowoduje, że te wszystkie filtry w jakie wyposażono te autobusy już za chwilę będą do niczego? Zauważyłam, że niektóre z tych autobusów są wręcz czarne od sadzy na karoserii w okolicach rury wydechowej, a przecież filtry cząstek stałych nawet w nieco w starszych konstrukcjach powinny przed tym zabezpieczać. Co o tym myślicie?

5 thoughts on “Polskie trolejbusy

 1. Zatrzymanie silnika i ponowne włączenie zużywa więcej paliwa niż gdy pracuje w ruchu jałowym przez te kilka minut. Nowe solarisy spalają około 2.5 litra na godzinę takiej pracy, rozruch ma chwilowe zużycie około 100 litrów! dla nich.

 2. Dzięki za komentarz! To dużo wyjaśnia. Widzę, że znasz się na tym. Czy ewentualnie mógłbyś powiedzieć jak taki ciągły sposób pracy, który jak wyjaśniłeś daje oszczędność na paliwie będzie się miał do zużycia filtrów i ogólnie powstawania zanieczyszczeń? Czy w ogólnym bilansie te oszczędności na paliwie nie odbiją się na olbrzymich wydatkach na filtry cząstek stałych, bo słyszałam że te są koszmarnie drogie.

 3. Niestety nie jestem specjalistą, mam jednak ogólne pojęcie o mechanice ;)
  O filtrach nie mogę zbyt wiele wypowiedzieć. Jednak na pewno muszą być wysokiej jakości bo z tego co pamiętam to norma euro6 jest dużo bardziej rygorystyczna niż euro5. Znalazłem za to link:
  http://autokult.pl/12735,euro-5-oraz-euro-6-problemy-i-wymagania

  Sam sposób eksploatowania silnika będzie miał na to wpływ. Gdy pracuje w trybie normalnym jego mieszanka paliwa z powietrzem ma zwiększoną ilość powietrza dzięki czemu paliwo lepiej się spala (więcej spalania całkowitego), gdy silnik jest włączany(albo autobus przyśpiesza) mieszanka paliwowa aby pokonać siły tarcia i uruchomić wszystkie podsystemy ma zwiększoną ilość paliwa. Taka wzbogacona mieszanka o paliwo daje dużą moc ale powoduje, że nie spala się ono całkowicie generując znacznie więcej zanieczyszczeń(sadza). To na pewno ma wpływ na filtr.

  Gdyby wejść głębiej w temat dlaczego lepiej nie wyłączać takiego silnika pewnie można by wymienić jeszcze kilka rzeczy przykładowo: zwiększenie ilości cykli uruchomień silnika co wpływa na skrócenie żywotności i jego niezawodność.

 4. No i jasno widac ze miasta powinny kupowac tylko elektryczne autobusy, a te wszystkie filtry to tylko sciema lobby naftowego i koncernow motoryzacyjnych, ktore nie potrafia ogarnac tego rynku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s