Zapowiedzi 04.12.2014

mikołajowo:

6 gru: Mikulásfutás – bieg Mikołajów na dystansie 2.7 km, start godz. 15.00 z placu Fővám tér (przy Corvinus Egyetem). Trasa biegu: Fővám tér – Csarnok tér – Sóház utca – Fővám tér – Váci utca – Irányi utca – Március 15. tér – Petőfi téri lehajtó – Pesti alsó rakpart (dél felé) – Fővám tér

5-7 gru: Mikołajowy Express z dworca Nyugati do Muzeum Kolejnictwa, szczegóły tu.

6-7 gru: adwentowe programy w skansenie w Szentendre; Mikołaj i zwyczaje związane z 6 grudnia, ozdoby choinkowe, szaloncukor domowej roboty, itp. (szaloncukor – cukierki nieodłącznie związane ze świętami Bożego Narodzenia na Węgrzech, nadziewane najczęściej masą waniliową, orzechową, marcepanową lub z galaretką, służą także jako ozdoba choinkowa).

6-7 gru: ponad 1000 modeli kolejek w hotelu Gellert, gospodarzem wystawy będzie nie kto inny jak Mikołaj. Tu szczegóły.

muzycznie:

5 gru: The Carbonfools – węgierski zespół grający na naprawdę światowym poziomie, o 20.00 w klubie Akvarium

5 gru: Magda, Gabor Kraft, Poli, Secret Factory – impreza elektro z polskim akcentem, godz. 23.00 w Akvarium

6 gru: Nouvelle Vague o 20.00 w Akvarium

inne:

7 gru: Śladami Paulinów – ciekawa propozycja wycieczki w okolicach Balatonu, grupa odwiedzi m.in. ruiny klasztoru paulinów znajdujące się na skraju wioski Salföld. Zgłoszenia, pozostałe szczegóły tu.

11, 15 gru: (info z forum węg.) film dok. Wąsy węgierskie na Planete+. Film opowiada o grupie patriotów, którzy określają swoją tożsamość w oparciu o bajeczne wąsy. Tu krótkie wprowadzenie w temat, zwróćcie uwagę na muzykę w tle w wykonaniu Kerekes band – to węgierski etno-funk, łączący muzykę ludową z elementami jazzu, rocka, funk i muzyki elektronicznej.

od 11 gru: nowa wystawa w Muzeum Handlu, Hotelarstwa i Gastronomii o tym jak sto lat temu przyjmowano gości i jak spędzała czas wolny klasa średnia. Dowiemy się co zamawiano do stołu, jak wyglądały wnętrza restauracji, kawiarni, cukierni, hoteli i domów. Zajrzymy do świata ówczesnych miejsc rozrywki, uzdrowisk. Poznamy tajemnicę sukcesu takich sław jak Gundel czy Gerbeaud oraz odkryjemy oryginalne przepisy węgierskiej kuchni.

Plus kilka wcześniejszych zapowiedzi z 28 list.

Uwaga: w najbliższą sobotę i niedzielę niebieskie metro nie będzie kursowało pomiędzy stacjami Deák Ferenc tér i Lehel tér. Transport na tym odcinku zapewnią autobusy zastępcze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s