Uwaga marznący deszcz!

Opady marznącego deszczu spowodowały w poniedziałek przerwy w dostawie prądu w wielu węgierskich miejscowościach i niektórych dzielnicach Budapesztu. Służby drogowe oraz strażacy nieprzerwanie pracują przy usuwaniu z dróg przewróconych drzew oraz pokrytych lodem gałęzi niebezpiecznie wiszących nad drogami i przewodami elektrycznymi. Pracownicy elektrowni próbują przywrócić dostawy prądu do odciętych miejscowości, jednak warunki pogodowe prawdopodobnie polepszą się dopiero we wtorek w godzinach popołudniowych.

W Budapeszcie najwięcej zgłoszeń napłynęło z Normafa i Svábhegy, przejściowe problemy z prądem wystąpiły również w VII, XIII i XVII dzielnicy. Jeden z mieszkańców Nagykovácsi w mailu do Indexu pisze, że cała dolina wieczorem pogrążyła się w ciemnościach, z okolicznych lasów dobiegają odgłosy łamiących się konarów drzew, z kranów przestała lecieć woda. Przerwę w dostawie prądu odczują szczególnie ci mieszkańcy, dla których stanowi on źródło ogrzewania.

W ciągu dnia najcięższa sytuacja panowała w okolicach Pilisszentkereszt-Dobogókő-Pilisszentlélek, gdzie prąd przywrócono dopiero w godzinach wieczornych dzięki agregatom dostarczonym przez służby kryzysowe. Krytyczna sytuacja występuje w okolicach Gyöngyös i Egeru.

W stolicy z powodu oblodzenia drzew, szczególnie niebezpieczne stały się położone na wzgórzach tereny Budy – tam jeszcze w godzinach przedpołudniowych będą panować bardzo trudne warunki drogowe. Najgorsza sytuacja panuje w XII dzielnicy (Hegyvidék). Burmistrz tej dzielnicy, zwrócił się z apelem do mieszkańców okolic Normafa, by o ile to możliwe, we wtorek rano pozostali w domach oraz by nie posyłali dzieci do położonych w tej okolicy przedszkoli – drzewa nie wytrzymują bowiem ciężaru pokrytych lodem gałęzi i łamiąc się stanowią zagrożenie dla życia.

W wielu miejscach pociągi kursują z opóźnieniem. Według prognoz Krajowej Służby Meteorologicznej we wtorek spodziewane są opady śniegu z deszczem i śniegu, szczególnie w północno-wschodniej części kraju, na pozostałym obszarze opady marznącego deszczu będą nadal utrudniać jazdę na drogach; na wyżej położonych terenach Budapesztu może spaść 5-10 cm śniegu.

Jednocześnie w sieci pojawiło się mnóstwo niesamowitych zdjęć przedstawiających stworzone przez naturę dzieła sztuki i krajobrazy jak z epoki lodowcowej.

zdjęcia z origo.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s