Cmentarz Kerepesi

Cmentarz Kerepesi (Fiumei úti sírkert), odpowiednik naszych Powązek utworzono w 1847 roku. Znajdują się  tu m.in. groby znanych węgierskich polityków, pisarzy, artystów, naukowców. Zabytkowy cmentarz zajmuje powierzchnię 56 ha.

3 thoughts on “Cmentarz Kerepesi

  1. Ładne zdjęcia, A jak się na Węgrzech obchodzi generalnie 1.11? Może byś droga Autorko napisała kilka słów na ten temat?

  2. Na pewno skromniej niż w Polsce, ale nie można powiedzieć, że jest to święto obce węgierskiej tradycji. Oczywiście jest to dzień wolny od pracy. Węgrzy, tak jak Polacy udają się na cmentarze ze zniczami i kwiatami, są chryzantemy, przed cmentarzami tworzą się korki, wcześniej oczywiście porządki wokół grobów.
    Trudno mi powiedzieć jak ten dzień jest obchodzony w rodzinach protestanckich, których jest wiele na Węgrzech. Tym bardziej, że pomiędzy poszczególnymi kościołami reformowanymi istnieją w tym względzie spore różnice. Zarówno kościół kalwiński jak i luterański nie uznają dnia Wszystkich Świętych (Mindenszentek napja), choć luterański nie odrzuca całkowicie kultu świętych. Z kolei ten sam kościół uznaje Dzień Zmarłych (Halottak napja). Ale z tego co zaobserwowałam, zwyczaj odwiedzania grobów 1 czy 2 listopada kultywowany jest nie tylko wśród katolików.
    Jak podsumowała 1 listopada węgierska prasa, tego dnia w samym Budapeszcie ok.400 tys. ludzi odwiedziło groby bliskich. Szacuje się, że w niedzielę była to podobna liczba.

  3. Tak…..piękny i stary cmentarz. Lubię spacerowac po nim wśród pięknych pomników i rzeżb.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s