Szorty czyli krótko 18.07.2014

Nowy pomysł Orbána: plany połączenia wyższych uczelni w jeden uniwersytet. Rząd uważa, że dzięki temu węgierskie szkolnictwo wyższe miałoby wyższe notowania w międzynarodowych rankingach uczelni. W tym tygodniu zostały opublikowane wyniki, wg. których najlepszy uniwersytet węgierski ELTE zajął i tak lepsze miejsce od Polski (ELTE na 371 pozycji rankingu. W Europie Środkowej najlepiej wypadli Czesi z Uniwersytetu Karola. Co ciekawe wysoko w rankingu są Portugalczycy. Najlepsza polska uczelnia UW- na 419 miejscu – beznadziejna ilość patentów i słaba liczba publikacji oraz brak wpływowych absolwentów i kadry). Mając na uwadze kryteria oceny, które nie są proporcjonalne do wielkości uczelni czy liczby studentów, taki zabieg rzeczywiście może przynieść skutki.

Nokia zamyka fabrykę w Komárom i przenosi produkcję do Azji. Tym samym znika 2000 miejsc pracy.

Na festiwalu filmowym w Karlovych Varach nagrodzono węgierski film Szabadesés (Swobodne spadanie) w reżyserii Györgya Pálfi. Film wygrał w kategorii za najlepszą reżyserię, a także otrzymał nagrodę specjalną jury. Dodatkowo Szabadesés zdobył nagrodę Europa Cinemas za najlepszy film europejski. Film przedstawia siedem historii mieszkańców kolejnych pięter bloku, które należy rozumieć jako etapy ludzkiego życia od narodzenia do śmierci.

Część trylogii Munkácsy’ego Chrystus przed Piłatem wraca jednak do Kanady. Rząd jak dotąd nie wykupił obrazu, choć sprawa nie jest do końca zamknięta. W debreczyńskim muzeum Déri wciąż można oglądać pozostałe dwie części trylogii.

Pomnik holokaustu o dość intrygującej treści postawiono w Szegedzie. Na kamiennej łodzi widzimy dwie postacie: księdza i rabina. Ksiądz symbolizujący kościół katolicki wznosi oczy ku niebu, rabin przedstawiający społeczność żydowską w tym samym czasie wpada w odmęty. Trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do Budapesztu, Żydzi z Szegedu zostali wymordowani prawie w całości. Pomnik stanął w Parku Solidarności obok katedry. Tu zdjęcie pomnika.

Windy na Zamku. Do końca roku na Budańskim Zamku mają zostać zamontowane trzy windy. Windy pojawią się przy schodach szkolnych – Iskola lépcső (będą przewozić turystów od ul. Ibolya do Hess András tér), przy baszcie Murad paszy (z ul. Lovas do Anjou sétány) i przy schodach granitowych – Gránit lépcső (z ul. Lovas do Tóth Árpád sétány, do ul. Szentháromság).

W parku Városmajor oddano do użytku nową bieżnię. Z praktycznych rozwiązań: na bieżni zaznaczone jest każde 100 m, miejsce jest zacienione tak więc biega się przyjemnie nawet w upały, bo przy okazji prac nie wycięto żadnego drzewa. W ramach trwających od kilku miesięcy prac, dla mieszkańców przygotowano również część z przyrządami do ćwiczeń fitness, do biegu parkourowego, jest ścianka do squasha. Jesienią ma pojawić się również przechowalnia z szafkami. Park znajduje się po stronie Budy w pobliżu stacji czerwonego metra Széll Kálmán tér (dawny plac Moskwy). Nowa bieżnia może wreszcie odciąży tę na Wyspie Małgorzaty, na której korki stały się już powszechnym zjawiskiem.

Od soboty ulega modyfikacji kodeks drogowy KRESZ, który od teraz dopuszcza poruszanie się rowerem również na głównych drogach po spożyciu alkoholu, o ile rowerzysta jest w stanie bezpiecznie prowadzić. Do tej pory przy przekroczeniu stężenia 0.50 g/litr alkoholu we krwi lub 0.25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu można było zostać ukaranym grzywną 30 tys. Ft na drogach głównych lub 10 tys. Ft na drogach bocznych. Jednocześnie warto przypomnieć, że w przeciwieństwie do Polski jest tendencja do rozgraniczenia między kierowcami pojazdów mechanicznych a rowerzystami. Podczas gdy obostrzenia w stosunku do rowerzystów jak widzimy ulegają złagodzeniu, to kierowców od lat obowiązuje już norma 0 alkoholu.

Rozpoczyna się trwająca 2 tygodnie próba rowerów miejskich BUBI. Do testowania zgłosiło się 1000 ochotników. Jednak mimo słonecznej pogody w mieście widziałam tylko dwie osoby na BUBI.

8 złotych i 5 srebrnych medali zdobyli Węgrzy na zakończonych w niemieckim Brandenburgu (Branibór) mistrzostwach Europy w kajakarstwie. Mistrzynią została m.in. Danuta Kozák, której mama jest Polką.

Na trwających w Budapeszcie Mistrzostwach Europy w piłce wodnej Węgrzy wygrali z Hiszpanami 12:9, z Francją 12:7. Najbardziej oczekiwany mecz z Serbią również zakończył się zwycięstwem Węgrów 8:6.

Reklama

6 thoughts on “Szorty czyli krótko 18.07.2014

  1. Bardzo dziwiły mnie informacje o rowerzystach i o uczelniach. Ciekawe czy Orban faktycznie wprowadzi swój pomysł w życie. Smutne to, że nasze polskie uczelnie są tak marne, ale co się dziwić?

  2. Zobaczymy, na razie to tylko projekt. Dużo mówi się też o rozdrobnieniu Corvinusa (Uniwersytet Ekonomiczny) i przyłączeniu poszczególnych wydziałów do innych uczelni, a tym samym likwidacji Uniwersytetu, bo do jego działalności potrzeba trzech niezależnych wydziałów.

  3. A mnie już takie decyzje w sprawie rowerzystów nie dziwią, bo najczęściej wynikają one z wieloletnich obserwacji w krajach zachodnich np. w Niemczech. Polska postanowiła zupełnie zignorować doświadczenie tych krajów i wprowadziła bardzo rygorystyczne przepisy, myśląc że w ten sposób pijaczkowie na wsiach (bo oczywiście to nad nimi pochyla się nasz ustawodawca) będą po przysłowiową flaszkę chodzić spacerkiem. Niestety, jak pijaczyna ma rower albo coraz częściej samochód to nie będzie analizował kodeksu karnego kiedy go suszy, a sklep daleko. W końcu do kogoś dotarło, że już z dwojga złego to lepiej żeby taki się rowerem podpierał, niż rozbijał samochodem. Jeździłem kiedyś po Polsce jako turysta-rowerzysta i było to zanim rozpoczęły się unijne inwestycje, które pozwoliły w wielu miejscach na rozdzielenie choćby ruchu pieszego i rowerowego od samochodów. Na takich drogach nawet pełna trzeźwość umysłu nie wydawała się wystarczająca, szczególnie gdy byłem mijany przez typowy samochód dostawczy (taki biały busik co to mu się zawsze spieszy). Budowa chodników na wsiach to bardzo ważna rzecz i jeśli jakiś pijak na takim chodniku się wyłoży to w większości przypadków co najwyżej przyśnie tam do rana. Pewnie, zaraz ktoś powie, że rowerzystom się w głowach poprzewracało, ale ja myślę, że takie chodniki mogą się przydać również dzieciom wracającym ze szkoły i matkom wożącym swoje dzieci w wózkach, a kobieta wyskakującą zza zakrętu z wózkiem to złe doświadczenie nawet jeśli jedzie się samochodem 30 km/h. Węgrzy jak widać idą dalej przekazując decyzję samemu prowadzącemu. Należy jednak pamiętać, że taki rowerzysta gdy spowoduje wypadek będzie odpowiadał i karnie i cywilnie. Widać, ufają swoim obywatelom :-)

  4. Film Szabadesés, który swoją drogą miałam przyjemność przetłumaczyć, będzie pokazywany w tym roku na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, więc zainteresowani mają szansę go zobaczyć. Warto przypomnieć, że jeden z wcześniejszych filmów reżysera, Final Cut – Hölgyeim és uraim, pokazywany na Warszawskim Festiwalu Filmowym, był bardzo entuzjastycznie przyjęty.

  5. Dziękuję za informację o filmach! Ostatnio coraz częściej słyszy się o dobrych węgierskich produkcjach, będę musiała nadrobić zaległości :)

  6. To prawda, paradoksalnie trudna sytuacja na węgierskim rynku filmowym owocuje udanymi produkcjami w kooperacji z zagranicą. Szabadesés jest owocem jakiejś kompletnie egzotycznej i bardzo złożonej koprodukcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s