Ozora Festival – magia i inne wynalazki

Kontynuujemy serię festiwalową. Z większych imprez został jeszcze w lipcu Ozora Festival, który odbędzie się między 29 lipca a 3 sierpnia 2014. W skrócie można opisać go tak: goa i psychedelic trance, neohipisi z całej Europy, szamańska wioska, chill-out, magiczna muzyka, mistyczne doznania. Niestety zdarza się, że niektórzy uczestnicy wszystko mocno przyprawiają dragami. Uwaga: artykuł nie jest ich reklamą. Nie jest to też jednak żadną tajemnicą, że na Ozora sporo osób ich używa.

Wioska Ozora położona w komitacie Tolna po raz pierwszy stała się miejscem imprezy, kiedy w położonej nieopodal Dádpuszta zorganizowano Solipse w czasie zaćmienia słońca 11 sierpnia 1999 roku. Festiwal O.Z.O.R.A. organizowany jest tutaj w tej formie od 2005 roku. Już napis nad wejściem witający przybyłych zapowiada, że będzie niezwyczajnie: Welcome to Paradise. Dalej czeka Cię przybyszu cyrk i kalejdoskop freaków, smocze gniazdo, piramida, matka ziemia, kosmos, Wschód i wszystko co jest esencją kultury psychodelicznej. Obejrzysz tu teatr tańca, doświadczysz medytacji i nauk joginów, brodząc ni to we śnie, ni na jawie przy dźwiękach transowej muzyki, witaj w świecie Kerouaca.

Niestety dostępność narkotyków przyciąga wielu amatorów niekoniecznie muzyki, ale psychodelicznej jazdy ze wspomaganiem. W 2012 roku za narkotyki aresztowano na Ozora ok. 40 osób, w tym kilku dilerów. O ile w zeszłym roku uczestników sprawdzano przed wejściem na teren festiwalu, to już w środku nikt tego raczej nie kontrolował. Nikogo tu nie dziwi widok przechadzających się z tabliczkami typu kupię-sprzedam: tu następuje wyliczanka, w której nie brak meskaliny, LSD, amfy, meta i innych wynalazków. Wielu uczestników przyjeżdża z psami i niestety czasem zdarza im się o nich zapominać, zwierzaki błąkają się później głodne i spragnione. Były nawet przypadki pozostawionych bez opieki dzieci. Wiadomo, używki obecne są też na innych festiwalach, ale jak tłumaczą niektórzy fani prezentowanej tu muzyki, jest ona  niejako tradycyjnie z nimi związana. Mam nadzieję, że nie jest to do końca prawda, bo oprawa festiwalu jest niesamowita i szkoda by było móc stracić okazję do odreagowania i podróży na wschód. http://ozorafestival.eu/

Dojazd z Budapesztu autostradami M7 kierunek na Balaton, wzdłuż południowego brzegu Balatonu lub M6 na Dunaújváros/Szekszárd.  Do balatońskiej stolicy Siófok jest stąd raptem kilka kilometrów.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s