Szorty czyli krótko 28.05.2014

Garść newsów z ostatnich dni:

 • Oprócz 21 posłów z Węgier do Parlamentu Europejskiego dostało się jeszcze 5 Węgrów zamieszkałych poza granicami kraju: 2 z Rumunii (Erdély czyli Siedmiogród), 2 ze Słowacji (Felvidék) oraz 1 z Holandii.
 • Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał 20 maja wyrok, wg. którego kara dożywotniego więzienia bez możliwości ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie jest nieludzkim traktowaniem skazanego i jest niezgodna z art.3 europejskiej konwencji praw człowieka. Skargę wniósł do Trybunału Laszló Magyar skazany na dożywocie za zabójstwa i napady rabunkowe.
 • Zagraniczny inwestor w 444.hu: Digital News Ventures, spółka powiązana z Györgyem Sorosem, a należąca do założonego w 1996 r. Media Development Investment Fund (MDIF) wykupiła 20% udziałów w Magyar Jeti Zrt – do której należy portal informacyjny 444.hu o lewicowo-liberalnym profilu. (źródło: Index)
 • Ulga rodzinna dla rodzin wychowujących 2 dzieci może znacznie wzrosnąć. Obecnie wynosi ona 20 tys. Ft miesięcznie, po wprowadzeniu zmian będzie to 40-50 tys. Ft. Ulga podatkowa dla rodzin z 1 dzieckiem wynosi obecnie 10 tys. Ft, 2 dzieci – 2 x 10 tys. Ft i uwaga: 3 dzieci (lub więcej) – 33 tys. Ft na jedno dziecko! Chodzi zatem o zmniejszenie różnicy między kwotą ulgi dla rodzin z dwójką dzieci i rodzin wielodzietnych. (źródło: Magyar Nemzet)
 • WizzAir szykuje się na giełdę – 10 lat temu stał na krawędzi bankructwa, dziś szykuje się do wejścia na londyńską giełdę. Obszerny artykuł o historii węgierskiej firmy ukazał się na Origo. Do przeczytania (węg.) tutaj. Update 16 czerwca: a jednak debiut na giełdzie zostaje odłożony w czasie. WizzAir tłumaczy decyzję chwiejną sytuacją w branży transportowej. Akcje linii lotniczych potaniały w ostatnich dniach w związku z obniżeniem przez Lufthansę przewidywanych zysków na najbliższe 2 lata, co jest wynikiem wzrostu konkurencji ze strony tanich linii oraz przewoźników z Bliskiego Wschodu.
 • W ubiegłym roku Austria odnotowała największą liczbę imigrantów od czasów zmiany systemu i od wojny na Bałkanach. Najczęściej osiedlali się w tym kraju Węgrzy – 8456, Niemcy – 6759, Rumuni – 5700, Polacy – 3824, Słowacy – 2861, Chorwaci – 2826, Bośniacy – 2416, Rosjanie – 1499 i Turcy – 1322. Największą grupę obcokrajowców stanowią w Austrii Niemcy – 164 tys., Turcy – 114 tys., Serbowie – 112 tys. oraz Bośniacy – 100 tys. (wg. Origo)
 • Film Kornéla Mundruczó “Biały bóg” (Fehér isten) zdobył główną nagrodę w kategorii Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Choć głównymi bohaterami filmu są psy, chodzi w nim o metaforę czasów w których żyjemy.
 • Dziwny projekt pawilonu węgierskiego na Expo 2015 w Mediolanie. Miał być Młyn (Malom) który zdobył pierwsze miejsce, ale okazał się za drogi, będzie więc Alakor, który zajął 2 miejsce. Koszt 4,7 mld Ft i jest wielka afera, bo to dzieło naprawdę paskudne. Nominacja do Makabryły byłaby pewna . Z czym Wam się kojarzy ten projekt? Tu można obejrzeć pozostałe projekty zgłoszone do konkursu.

Expo 2015

 • Na Placu Elżbiety (Erzsébet tér) znów stanęło olbrzymie koło. Budapest Eye ma 65 m wysokości, wyposażone jest w 41 klimatyzowanych 8-osobowych kabin, jednorazowo może zabrać 332 osoby, przejażdżka w cenie 2400 Ft trwa ok. 10 min, dzieci poniżej 140 cm – 1500 Ft, bilet rodzinny (2 dor.+2 dz.) – 6600 Ft. Istnieje też możliwość wynajęcia na pół godziny 4-osobowej kabiny VIP-owskiej z przyciemnianymi szybami, wyposażonej w kanapę i TV. Taka atrakcja kosztuje 30 tys. Ft, w prezencie butelka szampana. Czynne pon-czw od 12.00 do 24.00, pt-sob 10.00 do 02.00, ndz. 10.00 do 24.00 Sziget Eye pozostanie na placu do końca września. Natomiast na czas festiwalu Sziget na wyspę trafi jego mniejsza wersja.
 •  Újpest zdobył Puchar Węgier – w niedzielnym finale na stadionie Ferenca Puskása pokonał Diósgyőr w rzutach karnych (remis 1-1, karne 4-3).
 •  Do końca maja w Warszawie na ul. Mysiej 3 projektanci z Węgier prezentują swoje kolekcje jesień-zima 2014/15. Organizatorem jest Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, a jednym z partnerów Design Terminal. Prezentują się takie marki jak:

USE UNUSED – brand w 2004 roku założyła trójka projektantów: Eszter Füzes, Attila Godena-Juhasz i Andras Toth. Szybko stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych węgierskich marek na świecie. Ich kolekcje łączą w sobie ponadczasowość z innowacyjnością, za co zostały wielokrotnie nagrodzone.

NANUSHKA – projektanka Sandra Sandor, absolwentka London College of Fashion, tworzy charakterystyczne dla siebie kolekcje, łącząc nietypowe materiały z nowoczesnymi formami. Po sukcesie kolekcji w najmodniejszych concept store’ach na całym świecie, po raz pierwszy będzie dostępna w Polsce.

ÁERON – założone przez projektantkę, Eszter Áron, w 2011 roku, po latach doświadczenia dla największych węgierskich firm. W krótkim czasie marka odniosła wielki sukces, tworząc perfekcyjnie wykończone, minimalistyczne sylwetki, jednocześnie luksusowe i niezastąpione na co dzień. (źródło:fb)

Reklama

2 thoughts on “Szorty czyli krótko 28.05.2014

 1. Ten pawilon na Expo w Mediolanie wygląda jak sałatka w chlebie i dwie mielonki turystyczne. Koszmar! A projekt młyna był naprawdę ładny. Szkoda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s