Párizsi Udvar sprzedany

Jeden z najładniejszych budynków eklektycznych z początku XX wieku, znajdujący się przy Ferenciek tere oraz w pobliżu głównej arterii turystycznej Váci utca, Párizsi Udvar (Dwór Paryski) został sprzedany firmie, za którą stoi dwóch jordańskich biznesmenów Sameer Hamdan i Zuhair Awad.

Zabytkowy budynek stanowi część secesyjnego otoczenia placu, którego głównym elementem są tzw. Klotild pálotak (pałace Klotyldy), stanowiące swoistą bramę prowadzącą do Mostu Elżbiety. Parę lat temu w jednym z bliźniaczych pałaców stworzony został jeden z najciekawszych i zarazem najbardziej luksusowych hoteli w Budapeszcie – Buddha Bar. Świeżo sprzedany budynek Párizsi Udvar łączy z tym hotelem nie tylko bezpośrednia bliskość, ale i osoby właścicieli.

Jak podaje portal Origo, który opisał sprawę sprzedaży, Hamdan i Awad mimo jordańskiego pochodzenia mogą być uznani za tubylców, gdyż na Węgrzech ukończyli uniwersytet, dobrze władają językiem węgierskim a swoje interesy rozpoczęli od handlu walutą (najwidoczniej jest to typowy budapeszteński sposób na zrobienie światowej kariery). W branży hotelarskiej z początku stawiali na tanie miejsca noclegowe, stopniowo inwestując w hotele o coraz wyższym standardzie, czego zwieńczeniem jest Buddha Bar.

Párizsi Udvar stanowił najpiękniejszy pasaż handlowy Budapesztu i nieraz wykorzystywany był jako tło dla wielkich hollywoodzkich produkcji. Znajdujące się na piętrze pomieszczenia przywodzą na myśl tradycyjne kantory, które można spotkać np. w Amsterdamie co nadawało temu miejscu ten specyficzny handlowy klimat, rodem z miast hanzeatyckich. Po transformacji ustrojowej samorząd V dzielnicy nie bardzo potrafił poradzić sobie z zarządzaniem tym obiektem, rozparcelowując go między drobne biznesiki, często w dość kuriozalny sposób. Udostępniali np. witryny sklepom znajdującym się w innej lokalizacji, gdy tymczasem firmy ulokowane wewnątrz pasażu nie miały możliwości zaprezentowania swojej oferty, co w efekcie doprowadzało do ich bankructwa, choć lokalizacja wydawała się rewelacyjna.

Nowy właściciel daje temu miejscu szanse na drugie życie, tak jak to się stało w przypadku sąsiedniego hotelu, który w ostatnich latach był nagradzany jako inwestycja. Nie obyło się jednak bez kontrowersji wokół całej transakcji. Chodzi o fakt, że samorząd V dzielnicy z Antalem Rogánem na czele dokonał sprzedaży za zamkniętymi drzwiami, podczas gdy oponenci podnosili, że sprawa dotyczy cennego zabytku. Zarzuty te wydają się jednak o tyle chybione, że biznes Jordańczyków polega nie na budowaniu nowych obiektów, tylko na adaptacji zabytkowych budynków wraz z ich odnową. W Budapeszcie zarządzają 12 hotelami o tzw. profilu butikowym (luksusowe, niewielkie, do 50 pokoi), wszystkie położone w centrum. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejna adaptacja Jordańczyków przebije ich wcześniejsze dokonania.

One thought on “Párizsi Udvar sprzedany

  1. Az się dziwę, że to jeszcze stoi po tym co tam wyprawiał trudny do zabicia John McClane wraz z synem :-) Trochę się martwię, że zniknie teraz bufet lodowy. Niby fajnie, że się odnawia kawiarnie z początków wieku takie jak ta w New York Palace, ale coś z komuny tez można by oszczędzić dla potomności, zwłaszcza jak dobre jest.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s