Szorty czyli krótko 09.05.2014

 • Pierwszy na Węgrzech Park Jurajski otwarto niedawno w Rezi, niedaleko Keszthely nad Balatonem. Inwestycja kosztowała 200 mln Ft, zajmuje teren o powierzchni 2,3 ha. Dinozaury przybyły z Chin, gdzie zostały wyprodukowane przez tę samą firmę, która dostarczyła je do słynnego filmu. Na odwiedzających czeka też wiele innych atrakcji, m.in. ściana wspinaczkowa, zjeżdżalnie, trampoliny, basen z mini łódkami. Wstęp kosztuje 4000 Ft, dla rodzin bilety zniżkowe. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie parku. (swoją drogą mogliby poprawić wersję anglojęzyczną).
 • Dzień Matki to na Węgrzech święto ruchome, obchodzony jest zawsze w pierwszą niedzielę maja. W tym roku węgierskie mamy dostały laurki 4 maja.
 • András Kállay-Saunders reprezentujący Węgry w konkursie Eurowizji przeszedł do finału z piosenką Running zajmując ostatecznie 5 miejsce. Do posłuchania tutaj.
 • 5 maja rozpoczęły się matury. W poniedziałek maturzyści zdawali egzamin z j. węgierskiego. Zadania były ponoć najłatwiejsze od 10 lat. Szczególny nacisk położono na rozumienie tekstu. W jednym z zadań pojawił się np. 2 stronicowy tekst pisany językiem internetowym, pełen skrótów używanych w SMS-ach, e-mailach. Oczywiście były też typowe zadania np. porównanie wierszy. W środę przyszła kolej na historię. Nauczycielom podobało się zróżnicowanie zadań. Obok historii politycznej dotyczyły one gospodarki, kultury, stylu życia, wymagały pracy ze źródłem. Pojawiły się zdjęcia, diagramy, tabele i zadania związane z ich interpretacją i analizą czyli rozwijające umiejętności, które przydają się w życiu codziennym. Jeden z tematów dotyczył np. rozwoju gospodarczego krajów Czwórki Wyszehradzkiej.
 • UWAGA:od 13 maja bilety okresowe BKK można będzie kupować jedynie za podaniem numeru dokumentu tożsamości ze zdjęciem (może to być np. legitymacja BKK, dowód osobisty, paszport). Do tej pory pasażer sam wpisywał numer dokumentu tożsamości na bilecie okresowym, co zdaniem BKK prowadziło do różnych nadużyć. W tej chwili bilety będą miały ten numer nadrukowany od razu w momencie zakupu. Kupując bilet nie trzeba okazywać tego dokumentu, którego numer się podało, ale trzeba pamiętać, że jego okazania mogą zażądać kontrolerzy np. przy wejściu do metra czy też w zatłoczonym autobusie. Dlatego też warto przemyśleć wyrobienie sobie legitymacji BKK ze zdjęciem, tak by nie musieć wyciągać w tego typu miejscach ważnych dla nas dokumentów. Nowością jest możliwość nabywania biletów okresowych w automatach. Przy takim zakupie również należy podać numer dokumentu tożsamości czy legitymacji. Podaję link do filmu instruktażowego dotyczącego obsługi nowych biletomatów (film niestety tylko po węgiersku, choć same maszyny mają interfejsy wielojęzyczne).

Propozycje na weekend

 • 9-11 maja: Rosalia – Festiwal Wina (rosé i wina musujące), w XII dzielnicy, Gesztenyés Kert w Budzie, szczegóły na stronie http://www.rosalia.hu
 • 9-11 maja: wesołe miasteczko, koncerty, programy również w nocy, Vasúttörténeti Park, Tatai u. 95. Więcej informacji tutaj.
 • 10-11 maja: Festiwal Chleba i Wypieków (Kenyér- és Péksütemény Fesztivál) na Zamku, czyli chleb, wypieki i inne smakołyki z najlepszych węgierskich piekarni.
 • 10-11 maja: pchli targ w Petőfi Csarnok (1146 Zichy Mihály út 14), 8.00-14.00
 • 10-11 maja: Hello Magyarország! – program prezentujący węgierski folklor. Na scenie umiejscowionej w ogrodzie na dachu WestEndu można będzie zobaczyć m.in. ludowe tańce węgierskie, występy muzyków. Na swoich stoiskach atrakcje turystyczne prezentować będą gminy i miejscowości jak np. Gödöllő, Hajdúszoboszló, Ráckeve, Wyszegrad. Przewidziane są warsztaty rękodzieła, liczne programy dla dzieci (np. przy stoisku Wyszegradu znajdziemy tron, gdzie można koronować się na króla :). Imprezę zakończy w niedzielę między 17.00-18.00 koncert Cimbaliband. Szczegółowy program tutaj.
Reklama

4 thoughts on “Szorty czyli krótko 09.05.2014

 1. Dzięki za komentarz. Informację o BKK poprawiłam i uzupełniłam. Mam nadzieję, że teraz jest bardziej czytelnie.
  Festiwal designu dodaję do propozycji w poście.

 2. W tym roku na Pálinkafesztiválu będzie rok gruszki. W wersji miodowej to mój ulubiony smak – polecam :-) Naprawdę warto odwiedzić ten festiwal. Najczęściej dostaje się taki fajny kielonek do degustowania i zarazem na pamiątkę. Nie mogłem tylko znaleźć czy będzie tez degustacja tradycyjnych kiełbas jak to było do tej pory.

 3. Zwróćcie uwagę na zmianę terminu festiwalu, zamiast w najbliższy (deszczowy) weekend, odbędzie się 22-25 maja. Hmm, palinka gruszkowo-miodowa, wiem o czym mówisz, też bardzo lubię :)
  Nie wiem czy będą kiełbasy, ale jakieś mięso i delikatesy na pewno tak. Znalezione w sekcji Inni Wystawcy: Fröccsös | Café Cagliari | Csöppentő | Kolbice | Levendula Kézműves Fagyizó
  Mangalica és Tsa Húspatika | Zsíroskenyér pont | Nagykőrösi sajtok | Twist & Chips
  Moszkva tér bisztró | XXL Catering | DiVino Borbár | Császári morzsa
  Pálinkás édességek | A Sonkás

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s