Csepel Royal

Dziś przedstawiam kolejną kultową markę rodem z Węgier. Rowery Csepel Royal produkowane przez Csepel wraz z całą gamą akcesoriów, pozwalającą na nadanie stylu twojemu rowerowi.

Marka Csepel powstała jeszcze przed wojną w zakładach metalowych Manfreda Weissa na wyspie Csepel. Podobnie jak w Polsce Romet, to wręcz synonim roweru na Węgrzech. Podobnie jak Romet przez lata produkowała rowery dla całej rodziny w tym również składaki, ale też rowery specjalne dla poczty węgierskiej. Na początku lat 90 udziały w spółce nabył znany amerykański producent rowerów Schwinn. Jednak firma ta mająca swoje własne problemy (została w końcu w roku 2001 sprzedana międzynarodowej korporacji gromadzącej marki, za która prawdopodobnie stoi kapitał chiński) z czasem pozbyła się swoich udziałów. W tej chwili spółka jak sama się chwali jest w 100% w rękach kapitału węgierskiego, ale nadal część rowerów oferowanych jest z logiem Schwinn-Csepel. W roku 2010 marka odrodziła się w swej dizajnerskiej formie i z tego co wiem stała się znana w całej Europie.

Podstawowym modelem marki Royal Csepel są rowery typu ostre koło” czyli pozbawione przerzutek, ale i hamulców (hamowanie odbywa się poprzez kręcenie pedałami do tyłu). W ofercie są jednak również tradycyjne kolarzówki”, zarówno z ramą męską jak i damską oraz model frisco, który jest czymś pomiędzy kolarzówką a bmx i składakiem.

Rowery wyróżnia malowanie w szerokiej gamie żywych kolorów i stylizacja vintage – siodełka z brązowej skóry z nitami, owijanie taśmą a la skóra, dyskretnie malowane logo zamiast naklejek. Oczywiście tak stylizowane rowery reklamuje się w odpowiedni sposób – poprzez odwołanie się do miejskiego stylu czy też bike chic. Niektórzy wręcz mówią, że są to rowery dla hipsterów.

Tak jak już wspomniałam firma oferuje również akcesoria, ale nie ogranicza się tylko do konfekcji jak siodełka czy kierownice. Dostępne są całe ramy czy korby, co pozwala na budowę roweru wg. własnych potrzeb i fantazji, z czego jak widać na ścieżkach rowerowych Budapesztu, korzysta wiele osób. Wydawałoby się że taka popularność spowoduje, że rowery tej marki przestaną mieć swój unikatowy, indywidualny charakter, ale jednak ich właściciele nawet tu, na Węgrzech przyciągają zaciekawione spojrzenia.

3 thoughts on “Csepel Royal

  1. Bardzo fajny artykuł. Chciałem kupić taki rowerek, ale trochę mi już brakuje miejsca na kolejny. No i trochę ostatnio podrożały :-(

  2. Fajny artykuł, piękne rowery, ale Schwinn nie ma nic wspólnego z nimi poza nazwą, od ok. 20 lat. Według ich strony (csepelbike.com/?L=cms.cms&o=5) w 2012. roku zrezygnowali z członu „Schwinn” w nazwie, niniejszym wskazując na 100% węgierskiego udziału.

  3. Dzięki za informacje! Kiedy pisałam tego posta w sieci można było natknąć się na sprzeczne informacje (np. teksty angielski i węgierski na stronie producenta dotyczące historii firmy różniły się od siebie). Po twoim komentarzu sprawdziłam ponownie i poprawiłam. Jeszcze raz dziękuję :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s