Szorty czyli krótko 10.04.2014

 • Wczoraj na Placu Wolności (Szabadság tér) miały miejsce protesty przeciwko postawieniu tam pomnika ofiar okupacji niemieckiej. Protestowały organizacje lewicowe i żydowskie, twierdząc, że pomnik w tej formie zafałszowuje historię i sugeruje, że Węgrzy nie brali udziału w deportacjach Żydów w czasie II wojny światowej.
 • W Vigadó trwa wystawa poświęcona dorobkowi Imre Makovecza, jednego z najwybitniejszych architektów węgierskich, przedstawiciela nurtu tzw. architektury organicznej. Wystawę będzie można oglądać do 21 września. Film z otwarcia wystawy dostępny jest tutaj.
 • Odwołano tegoroczny rockowy festiwal Hegyalja. Powodem są problemy finansowe organizatorów, spowodowane licznymi inwestycjami budowlanymi na terenie festiwalu. Festiwal organizowany był zawsze w czerwcu, nieprzerwanie od 2000 roku nad brzegiem Cisy w Tokaju.
 • Zmiana w organizacji ruchu na Kerepesi út z powodu remontu wiaduktu za dworcem Keleti (Százlábú híd). Będzie on częściowo zamknięty do października 2015 roku.

ZAPOWIEDZI:

 • 12 kwietnia: odbędzie się piknik wiosenny w Etyek.
 • 12, 13 kwietnia: mecze hokejowe w Papp László Budapest Sportaréna. Węgry grają z Austrią i Słowenią.
 • Od 14 kwietnia: w sprzedaży bilety na Top Gear na żywo z Budapesztu. Show odbędzie się 1 lipca.
 • 19, 26 kwietnia: nostalgia bus. Ikarusem 180 z Budapesztu (Pl. Deaka) do Szentendre (Muzeum Transportu). Start z Placu Deaka o 10.00, 12.30, 15.00. Powrót z Szentendre 11.30, 14.00, 16.30. Bilet w jedną stronę 1000 Ft, dzieci 3-14 lat 600 Ft, w obie strony odpowiednio 2000 Ft, dzieci 1200 Ft. Wrzucam linki do 3 retro filmów na youtube, piękne :) 1)lifting 2)diagnostyka 3)droga hamowania
 • 24-27 kwietnia: Międzynarodowy Festiwal Książki. Gościem honorowym będzie Turcja (12 pisarzy) oraz Sofi Oksanen z Finlandii. Będą też goście z Polski.
Reklama

2 thoughts on “Szorty czyli krótko 10.04.2014

 1. Filmiki nieźle mnie rozbawiły, szczególnie ten o liftingu: przy tym nakładzie pracy to oni mogli trzy nowe autobusy zbudować zamiast reanimować starego trupa. Ten system musiał się zawalić. Nowoczesne metody pomiaru spalin z drugiego filmu też niczego sobie. Chociaż jak czasami mi taki Ikarus zakopci prosto w nos kiedy jadę rowerem, to i za taka metodę byłbym wdzięczny.

 2. Jutro od 10 do 16 dzień otwarty z okazji 65 lat zajezdni na Kelenföldzie (to ta zajezdnia z filmików, szczególnie widoczna na trzecim). Więcej informacji na http://www.bkv.hu.
  Genialne były te widoki miasta ze starymi polskimi autami (ach, te Nyski, Zuki i Warszawy) i tramwajami (jeździłem takim nr 47 jeszcze parę lat temu). No i oczywiście słynna żółta kostka brukowa – mimo, ze była naprawdę niebezpieczna, to jednak wyłożone nią ulice były piękne (jedna z ostatnich to odchodząca od Fehérvári, Eszék u. w XI dzielnicy).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s