Klub Akvárium (dawny Gödör) – reaktywacja

Kultowe miejsce na mapie Budapesztu, centrum kultury, gdzie można było posłuchać dobrych koncertów, obejrzeć wystawę czy po prostu siąść ze znajomymi na kawę albo pójść na piwo. Wreszcie znów można będzie je odwiedzać.

Historia z Gödör w skrócie przedstawia się tak: popularny klub miał wieczny problem z samorządem V dzielnicy. Jako że nie można sobie wyobrazić miejsca z lepszą lokalizacją – centralnie położony w samym sercu miasta na Placu Erzsébet – stał się łakomym kąskiem dla wielu organizacji, w grę wchodziła polityka, znajomości itd. Co chwilę pojawiały się nowe pomysły na zagospodarowanie tego miejsca, m.in teatr, a nawet supermarket. Nie bardzo wiedziano co zrobić z tłumem młodych ludzi przesiadujących na ławkach w sąsiedztwie klubu czy wylegujących się na trawie i popijających piwo czy wino wprost z butelki. Jakiś czas po zamknięciu Gödör klub został ponownie uruchomiony, tylko że pod inną nazwą Akvárium, zmienił się też właściciel. Z powodów technicznych (przeciekał dach) znów go zamknięto na parę miesięcy, by na nowo otworzyć wczoraj, 30 marca.

Akvárium zostało w pełni odnowione, powiększone o do tej pory nie wykorzystywaną przestrzeń, od lat trwały tam prace remontowe. Dawna sala z przeszklonym dachem, nad którą znajduje się basen z wodą, a w której kiedyś odbywały się koncerty została przerobiona na restaurację. Imprezy będą odbywać się w mogącej pomieścić 1600 osób Dużej Sali – Nagy Hall (gra słów hal po węg. to ryba) oraz w Mniejszej Sali – Kis Hall na 700 osób. Jest jeszcze Volt Music Bar na 200 osób. Klub wyposażono w nowy system nagłaśniający. Oprócz koncertów nadal będziemy mogli obejrzeć dzieła młodych węgierskich artystów, przedstawienia teatralne. Tak to wygląda w środku.

Czy miejsce zachowa swoją dawną atmosferę? Na pierwszy rzut oka, z zewnątrz niewiele się zmieniło. Ludzie wciąż przesiadują na schodach i przy stolikach na tarasie, na ławkach wzdłuż basenu, „piknikują” na ogromnym trawniku, gra muzyka. A oryginalny Gödör ze starymi wlaścicielami wciąż działa, na ul. Király…
Poniżej parę zdjęć Akvárium, które udało mi się zrobić wczoraj przed południem.

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s