Rekonstrukcja Placu Kossutha

Przeprowadzane w ostatnich miesiącach zmiany mają na celu przywrócenie wyglądu placu przed Parlamentem do tego sprzed II wojny. Większość prac została wykonana do 15 marca, tak by święto narodowe Wiosny Ludów można było obchodzić już na nowym Placu. Węgrzy przybyli tłumnie na obchody, niektórych przywiodła pewnie ciekawość, gdyż wyniki prac są imponujące. Większość uważa, że zmiany były korzystne, gmach Parlamentu jest teraz bardziej wyeksponowany.
Co się zmieniło:
1. Skrócono strefę bezpieczeństwa, można podejść teraz o wiele bliżej, w niektórych miejscach prawie do samej ściany budynku. Cały budynek można będzie obejść dookoła.
2. Dolny bulwar, całkowicie zamknięty od lat 90 przekształcono w korso.
3. Plac zamknięto dla ruchu kołowego, kursuje tam jedynie tramwaj nr 2. Od strony ul.Alkotmany nie da się już wjechać samochodem – plac został odgrodzony głęboką na kilka centymetrów taflą wody.
4. Mamy teraz 55 tys m² nowej powierzchni z wbudowanym systemem czujników, chłodzącym powietrze w upalne dni. Para wydobywająca się spod ziemi w czasie próby systemu wyglądała bardzo widowiskowo, ale podczas upałów nie będzie niestety widoczna.

fot.Tuba Zoltan – Origo

5. Powstaje Centrum Turystyczne, obsługujące turystów, którzy chcą zwiedzić budynek Parlamentu i muzeum. Będzie tu kasa, szatnia, kawiarnia, WC (publiczna toaleta będzie znajdować się również w północnej części placu).
6. Podziemny garaż 3 poziomowy na 600 miejsc parkingowych.
7. Płyty z otworami po kulach, upamiętniające wydarzenia z roku 1956. To w tym miejscu zginęli Węgrzy zastrzeleni przez funkcjonariuszy tajnej policji politycznej AVO. Płyty tworzą wejście do podziemnej sali, w której jesienią otwarta zostanie wystawa poświęcona wydarzeniom 56 roku.
8. Lapidarium, gdzie wyeksponowane będą fragmenty murów, kamieni zdjętych z budynku Parlamentu.
9. Lajos Kossuth – pomnik z 1952 roku, na którym Kossuth ma rękę uniesioną w górę, został zastąpiony nowym, a w zasadzie starym gdyż nawiązującym do tego sprzed wojny. Sam Kossuth już jest na miejscu, brakuje tylko towarzyszących mu postaci. Będzie można tu rozpoznać 9 ministrów rządu Batthyanya.
10. Attila József – pomnik poety został przeniesiony bliżej Dunaju. Wygląda w tym miejscu znacznie lepiej.
11. Latem pojawią się jeszcze dwa nowe pomniki: od strony południowej pomnik hrabiego Gyuli Andrassy’ego, od strony północnej Istvana Tiszy. Przygotowane pod nie postumenty już stoją na placu, sprawiając dziwne wrażenie niedokończonego dzieła.
12. Pomnik Franciszka Rakoczego II pozostał ten sam, choć dokładnie wyczyszczony.
13. Usunięto pomnik Mihalya Karolyi’ego. Ma być przeniesiony do Siófok. Nie obyło się bez protestów aktywistów MSZP.
14. Muzeum Etnograficzne (mieszczące się obecnie w tym dużym budynku z rydwanem) ma być w przyszłości przeniesione w inne miejsce. Do obecnego budynku wprowadza sie Kuria, czyli Sąd Najwyższy. Pierwotnie była to właśnie siedziba Kurii.
15. Odnowiono budynek KIM (Ministerstwo Administracji i Sprawiedliwości) w południowej części placu. Zyskał nowy dach w kształcie korony. Obok szpeci jeszcze biurowiec nad stacją metra, ale są plany dotyczące rekonstrukcji i tego budynku.
16. Kontrowersje wzbudzało wycięcie starych drzew. W zamian otrzymaliśmy 133 nowe drzewa, 92 tys. krzewów i ponad 11 tys. m² trawnika więc będzie na pewno bardzo zielono.

Ważne: od 2013 roku wstęp do Parlamentu jest płatny, również dla obywateli Unii Europejskiej. Dla turystów z EU: 1750 Ft, uczniowie i studenci (6-24l) 875 Ft. Turyści spoza Unii płacą dwa razy więcej. Do czasu uruchomienia Centrum Turystycznego przy Parlamencie bilety kupuje się w budynku Muzeum Etnograficznego (naprzeciwko Parlamentu) lub online.

Załączam zdjęcia z 15 marca, trochę ponuro, bo pogoda nie dopisała. Wybiorę się tam jeszcze z aparatem w jakiś słoneczny dzień.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s